duminică, 8 septembrie 2024
17 C

Haos global din cauza unui bug informatic care a afectat aeroporturi, spitale, companii aeriene, televiziuni și companii aeriene. O firmă de securitate cibernetică ar fi responsabilă de perturbarea serviciilor IT

Sectoare economice din întreaga lumea au fost afectate vineri de o problemă apărută la sistemele de operare Windows. Aproape 1.400 de zboruri au fost anulate, iar serviciile bancare, de sănătate, presa și magazinele au fost afectate la nivel global. Firma de securitate cibernetică Crowdstrike a anunțat că un „bug” (defect) al uneia dintre actualizările sale software a afectat sistemele de operare Windows. Potrivit companiei, a fost găsită o soluție, dar „ar putea dura ceva timp” până când sistemele vor fi pe deplin funcționale.

Descoperă mai multe la 𝐔𝐍𝐈𝐕𝐄𝐑𝐒𝐔𝐋📡 mapamond🌐media

Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.

Descoperă mai multe la 𝐔𝐍𝐈𝐕𝐄𝐑𝐒𝐔𝐋📡 mapamond🌐media