duminică, 30 iunie 2024

La ONEȘTI a luat ființă Clubul de Astronomie și Astrofizică „Stephen Hawking”. Fondatorul CĂLIN PUŞCALĂU îi invită pe pasionaţii de ştiinţă să i se alăture!

La Oneşti a luat fiinţă de curând Clubul de Astronomie şi Astrofizică „Stephen Hawking”, fiind pus pe picioare de Călin Pușcalău,  un elev îndrăgostit iremediabil de fizică și știință în general, de la Colegiul Național „Dimitrie Cantemir. Clubul se adresează tuturor elevilor pasionați de știință de la orice instituție de învățământ din oraș, cu vârsta de peste 12 ani. Obiectivul principal al clubului, după cum spune chiar fondatorul său, multiplul medaliat olimpic Călin Pușcalău, este pregătirea pentru Olimpiada de Astronomie și Astrofizică, dar și crearea unei baze științifice solide în acest domeniu fascinant.

Călin Pușcalău s-a aflat până zilele trecute în Elveția, unde a luat parte la un intership de fizică nucleară, organizat la CERN (Organizația Europeană pentru Cercetare Nucleară) – DETALII AICI. Doar 24 de elevi din 360 de aplicanți din toată țara au putut trăi această experiență uimitoare, iar Călin Pușcalăul s-a numărat printre ei.

mai mult la :

Descoperă mai multe la 𝐔𝐍𝐈𝐕𝐄𝐑𝐒𝐔𝐋📡 mapamond🌐media

Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.

Descoperă mai multe la 𝐔𝐍𝐈𝐕𝐄𝐑𝐒𝐔𝐋📡 mapamond🌐media