CINE E SI CE VREA ION – „CONSILIERUL A.I.” DIN GUVERNUL ROMÂNIEI?

Discutăm la UPGRADE 100 Live Talks cine e si ce vrea de la noi ION – proiectul prezentat de Guvern ca fiind primul consilier guvernamental bazat pe Inteligenta Artificială.

În avem invitați în studioul Radio GUERRILLA dar si la telefon pe 3 dintre cercetătorii care contribuie la acest proiect, alături de Ministrul Cercetării si Digitalizării, Sebastian BURDUJA.

Acestia sunt:

Nicu SEBE – Profesor Universitar în Inteligenta Artificială si Computer Science la Universitatea din Trento, are peste 25 de ani de experiență in domeniu si e si, oficial, Head of AI la HUMANS.

Marius LEORDEANU – Profesor la Universitatea Politehnica din Bucuresti si Cercetator Stiintific la Institutul de Matematica „Simion Stoilow” al Academiei Romane.

Radu IONESCU – Profesor Universitar la Facultatea de Matematica si Computer Science de la Universitatea din Bucuresti, co-fondator la Securif AI

Informații și dezvăluiri exclusive despre proiect în discuția moderată de antreprenorul tech și expertul media Dragoș STANCA: https://www.dstanca.net/about