sâmbătă, 27 aprilie 2024

INTERVIU | Povestea unui student român la Stanford: „Vom ține sub control Inteligența Artificială”

Robert Dragomirescu studiază în SUA cu Ciprian Manolescu, o legendă a matematicienilor din România.

Robert Dragomirescu are 19 ani și este student în anul I la Universitatea Stanford. Domeniul ales este matematica, dar își dorește  să exploreze și alte oportunități, pentru că sistemul american este flexibil în alegerea domeniului în timpul facultății.

Din clasa a 5-a a fost elevul Liceului Internațional de Informatică din București, unde și-a întreținut pasiunea pentru matematică. În gimnaziu s-a remarcat la olimpiadele de matematică și informatică la nivel național, dar visul său, pentru care a muncit foarte mult, a fost să ajungă la Olimpiada Internațională de Matematică.

/punctuldefierbere.ro/interviu-povestea-unui-student-roman-la-stanford-vom-tine-sub-control-inteligenta-artificiala/