luni, 29 aprilie 2024

Orașele din sudul României pot participa la un nou proiect european pentru inovare și transformare digitală, în valoare de 3,17 milioane de euro

Regiunile de dezvoltare din sudul României vor beneficia de servicii suport avansate de inovare şi transformare digitală prin intermediul proiectului european Wallachia eHub (WeH) – European Digital Innovation Hub, care se ridică la valoarea de 3,17 milioane de euro, potrivit unui comunicat de presă al Universității „Spiru Haret”.

Potrivit universității, în calitate de coordonator al unui proiect european „Digital Innovation Hub” (EDIH), noua iniţiativă Walla eHub se derulează în perioada 1 ianuarie 2023 – 31 decembrie 2025, autoritate de grant fiind Comisia Europeană. Valoarea totală a proiectului este de 3.172.282,50 euro, din care contribuţia UE ajunge la 1.586.131,28 euro.

Consorţiul reuneşte 16 parteneri, respectiv: Universitatea „Spiru Haret”, Asociaţia Danube Engineering Hub, Universitatea Petrol şi Gaze Ploieşti, Heveco SRL, Unbox Management Solutions SRL, Audit SRL, Asociaţia Cluterului Technology Enabled Construction (TEC), Greentonics SRL, Asociaţia pentru Promovarea Tehnologiei Electronice (APTE), Beia Consult International SRL, Bucharest Promo Robots SRL, Omega Trust SRL, Integrisoft Solutions SRL, Kognitive Manufacturing Tech SRL, Petal S.A. şi Inpulse Partners SRL.