Detaliile despre fostul hotel aparțin istoricului Aurelia Grosu de la Muzeul Județean Olt și au fost publicate pe pagina de socializare a acesteia.
![Planul străzii Lipscani din anul 1896 pe care este trecut hotelul Jianu donat de negustorul cojocar Marin Jianu Primăriei Slatina în 1890 (imagine și explicații – Aurelia Grosu)](https://i0.wp.com/slatineanul.ro/wp-content/uploads/2020/12/hotelul-carol-fost-jianu-Copy.jpg?resize=696%2C575)
„Negustorul cojocar Marin Jianu construiește pe strada Lipscani un hotel ce apare pe un plan al străzii din 1896. Prin testamentul încheiat în anul 1890, Marin Jianu donează Primăriei Slatina hotelul și via din Sulești; conform dorinței sale, veniturile obținute urmau să fie folosite pentru construirea unui spital și apoi pentru întreținerea acestuia și a bolnavilor «…astfel ca niciodată să nu se desființeze»”, arată Aurelia Grosu.
![](https://i0.wp.com/slatineanul.ro/wp-content/uploads/2020/12/Un-segment-din-strada-Lipscani-in-anul-1972-in-care-se-vede-partial-cladirea-fostului-hotel-Jianu.jpg?resize=696%2C464)
![Planul străzii Lipscani din anul 1896 pe care este trecut hotelul Jianu donat de negustorul cojocar Marin Jianu Primăriei Slatina în 1890 (imagine și explicații – Aurelia Grosu)](https://i0.wp.com/slatineanul.ro/wp-content/uploads/2020/12/lanul-strazii-Lipscani-din-anul-1896-pe-care-este-trecut-hotelul-Jianu-donat-de-negustorul-cojocar-Marin-Jianu-Primariei-Slatina-in-1890.jpg?resize=696%2C522)
Toate detaliile, AICI.
surse :
Povestea celui mai vechi hotel din Slatina/ Unde a funcționat și ce se află azi în clădire
Descoperă mai multe la 𝐔𝐍𝐈𝐕𝐄𝐑𝐒𝐔𝐋📡 mapamond🌐media
Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.