Am o diplomă veche, din ‘943; Regele Mihai îi acorda caporalului Bodrugă “Virtutea Militară de Război” pentru “spiritul de sacrificiu în războiul contra Rusiei Sovietice”.
Un pic peste zece ani mai târziu, istoria se trezea cu fața la cearceaf și lumea noastră se prăbușea; presa, obiedentă stăpânilor trecuți, era acum domesticită de stăpânii cei noi. Zece ani – cât ajunge un copil în clasa a treia; asta ca să nu credem că democrația-i pe vecie. Valabil și pentru azi.
PS: iar dacă mai există vreun urmaș al caporalului Bodrugă din Regimentul 3 Roșiori, să știe că îl așteaptă aici o diplomă a bunicului lui; i-o dăruiesc 🙂
Descoperă mai multe la 𝐔𝐍𝐈𝐕𝐄𝐑𝐒𝐔𝐋📡 mapamond🌐media
Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.