duminică, 28 aprilie 2024

Țepele prin crypto sunt evaluate la 75 de miliarde de dolari

O nouă analiză dezvăluie nivelul înșelăciunilor cu criptomonede prin metoda „pig butchering”. Pierderile suferite de mii de victime se ridică la 75 de miliarde de dolari la nivel mondial.

De-a lungul a patru ani, din ianuarie 2020 până în februarie 2024, rețelele criminale au mutat peste 75 de miliarde de dolari în schimburile cripto. John Griffin, profesor de finanțe la Universitatea Texas din Austin, și studentul absolvent Kevin Mei au adunat adrese cripto de la peste 4.000 de victime ale fraudei, care a explodat în popularitate de la pandemie. Cu instrumente de urmărire blockchain, au urmărit fluxul de fonduri de la victime la escroci, care sunt localizați în mare parte în Asia de Sud-Est.

Țepele prin crypto sunt evaluate la 75 de miliarde de dolari